مقاله بررسی فلسفه حجاب

مقاله بررسی فلسفه حجاب
رشته تحصیلی : علوم انسانی

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 11

حجم فایل (به کیلوبایت) : 10

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 3000 تومان

خرید و دانلود

مقاله بررسی فلسفه حجاب در 11 صفحه ورد قابل ویرایش 

فلسفه حجاب

بدون شك در عصر ما كه بعضی نام آن را عصر برهنگی و آزادی جنسی گذارده اند و افراد غربزده، بی بند وباری زنان را جزئی از آزادی او می دانند، سخن از حجاب گفتن برای این دسته ناخوشایند و گاه افسانه ای است متعلق به زمانهای گذشته. ولی مفاسد بی حساب و مشكلات و گرفتاریهای روز افزون كه از این آزادی های بی قید و شرط به وجود آمده، سبب شده كه تدریجاً گوش شنوایی برای این سخن پیدا شود. مسأله این است كه آیا زنان (با نهایت معذرت) باید برای بهر ه كشی از طریق سمع و بصر و لمس – جز آمیزش جنسی – در اختیار همة مردان باشند و یا باید این امور مخصوص همسرانشان گردد؟

اسلام می گوید كامیابیهای جنسی، اعم از آمیزش و لذت گیرهای سمعی و بصری و لمسی مخصوص به همسران است و غیر از آن  گناه و مایة آلودگی و ناپاكی جامعه می باشد كه جمله «ذلِكَ اَزوكی‌لَهم‏‏‏ْ» در آیه 30 سوره نور اشاره به آن است[1]. فلسفه حجاب امر مكتوم  و پنهانی نیست زیرا:

1- برهنگی زنان كه طبعاً پیامدهایی همچون آرایش و عشوه گری و امثال آن را به همراه دارد؛ مردان خصوصاً جوانان را در یك حال تحریك دائم قرار می‌دهد؛ تحریكی كه سبب كوبیدن اعصاب آنها وایجاد هیجان های بیمار گونة عصبی و گاه سرچشمة امراض روانی می گردد. مخصوصاً توجه به این نكته كه غریزة جنسی نیرومندترین و ریشه دارترین غریزة آدمی است و در طول تاریخ سرچشمة حوادث مرگبار و جنایات هولناكی شده تا آنجا كه گفته اند: «هیچ حادثة مهمی را پیدا نمی كنید مگر اینكه پای زنی در آن در میان است.» آیا دامن زدن مستمر از طریق برهنگی به این غریزه و شعله ور ساختن آن بازی با آتش نیست؟ آیا این كار عاقلانه ای است؟

2- آمارهای قطعی و مستند نشان می‌دهد كه با افزایش برهنگی در جهان، طلاق و از هم گسیختگی زندگی زناشویی در دنیا به طور مداوم بالا رفته است، زیرا در «بازار آزاد برهنگی» كه عملاً زنان به صورت كالای مشتركی «لااقل در مرحله غیر آمیزش جنسی» در آمده اند قداست پیمان زناشویی مفهومی نمی تواند داشته باشد.

3- گسترش دامنة فحشاء و افزایش فرزندان نامشروع از دردناكترین پیامدهای بی حجابی است و دلائل آن مخصوصاً در جوامع غربی كاملاً نمایان است.

4- مسالة «ابتذال زن» و «سقوط شخصیت او» در این میان نیز حائز اهمیت فراوان است، هنگامی كه جامعه زن را با اندام برهنه بخواهد طبیعی است روز به روز تقاضای آرایش بیشتر و خودنمایی افزون تر از او دارد و هنگامی كه زن را از طریق جاذبه جنسیتی وسیلة تبلیغ كالاها و دكور اطاقهای انتظار و عاملی برای جلب جهانگردان و سیاحان و مانند اینها قرار بدهد، در چنین جامعه ای شخصیت زن تا سر حد یك عروسك یا یك كالای بی ارزش سقوط می‌كند و ارزشهای والای انسانی او به كلی به دست فراموشی سپرده می شود و تنها  افتخار او جوانی و زیبایی و خود نمایی اش می شود و به این ترتیب مبدل به وسیله ای خواهد شد برای اشباع هوسهای سركش یك مشت آلودة فریبكار و انسان نماهای دیو صفت، در چنین جامعه ای چگونه یك زن می تواند با ویژگیهای اخلاقی اش، علم و آگاهی و دانایی اش جلوه كند و حایز مقام والایی گردد[2].

چرا اسلام حجاب را بر زنان واجب كرده است؟

زیرا حجاب بهتری حافظ و حصاری است كه زن را از خطر بیگانه حفظ می‌كند و زن بی حجاب همچون میوة درختی است كه شاخة از دیوار باغ به بیرون آویزان است و هر رهگذری به سوی آن دست دراز می‌كند یا مانند گلی است كه هركس به چیدن آن تمایل دارد[3].

1-   زیان بخش.

2-  تقویت باور فكری و عملی زنان بر این اساس كه حجاب اسلامی هرگز در مورد كار و تلاش در عرصه های مختلف زندگی.

3-    نشان دادن ارزش های والا و راستین انسانی و اسلامی.

4-  تربیت و تزكیه نفوس با برنامه های اخلاقی اسلامی و ارضاء و اشباع هوس ها و غرایز از راه های صحیح و معقول اسلامی.

5-    احیای فرهنگ اصیل اسلامی.

6-    نشان دادن الگوهای كامل و سالم و جایگزینی آنها به جای الگوهای دروغین.

8- تقویت اعتماد به نفس و استقلال فكری و دوری از خود باختگی.

9- تقویت نیروی تفكر و فراخوانی زنان به تفكر و تعقل و تجزیه و تحلیل های منطقی كه موجب استقلال فكری و زیست محتوایی گردد.

10-تقویت اراده در پرتو ایمان و عبادات و اعتقاد به خدا و دوری از هر گونه عوامل سستی و بی ارادگی نیز تا حد زیادی می تواند موجب نجات انسان از پرتگاهها گردد.

 

 

فهرست مطالب

فلسفه حجاب............................................................................................................ 1

چرا اسلام حجاب را بر زنان واجب كرده است؟.................................................... 3

آثار بی حجابی......................................................................................................... 3

ریشه های بی حجابی.............................................................................................. 4

راه های مبارزه با بی حجابی  و بد حجابی............................................................. 5

عذاب  سخت زنان بی عفت...................................................................................... 7