تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی
رشته تحصیلی : پژوهش

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 25

حجم فایل (به کیلوبایت) : 53

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 3500 تومان

خرید و دانلود

تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

فهرست:

معرفی شهرستان اردبیل

مکان های دیدنی و تاریخی

صنایع و معادن

کشاورزی و دام داری

مشخصات جغرافیایی

بررسی مهم ترین ویژگی های آداب و رسومی مردم اردبیل

آداب و رسوم مردم اردبیل در ماه رمضان

آداب و رسوم مردم اردبیل  در بلندترین شب سال؛ شب یلدا

تمدن و آداب و رسوم اردبیل مكتوب می‌شود

========================

معرفی شهرستان اردبیل

شهرستان اردبیل یکی از شهرستانهای استان اردبیل ایران است. مرکز این شهرستان شهر اردبیل است. این شهرستان از ۳ بخش و ۱۱ دهستان تشکیل شده است.

  • بخش سرعین

دهستان‌ها: سبلان ـ آبگرم

  • بخش مرکزی

دهستان‌ها: شرقی ـ کلخوران ـ سردابه ـ بالغلو ـ ارشق شرقی ـ غربی

  • بخش هیر

دهستان‌ها: فولادلوی شمالی ـ فولادلوی جنوبی ـ هیر

نقاط شهری استان:

  • سرعین
  • اردبیل
  • هیر

واژه اردبیل واژه‌ای اوستایی است كه از دو كلمه آرتا ( مقدس ) و ویل ( شهر ) به معنی شهر مقدس تركیب شده است. وسعت این شهرستان 3810 كیلومتر مربع است و چهره عمومی شهرستان اردبیل متاثر از ارتفاعات كوهستان های سبلان، طالش و بزغوش است كه این عوامل طبیعی سبب محصور شدن آن شده اند. شهرستان اردبیل از شهرستان های با اهمیت ایران به شمار می آید که دارای آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است. عشایر استان اردبیل که در دامنه های سبلان پراکنده اند، جشن های متعدد مذهبی و سنتی ایرانیان كه با آداب و رسوم مختلف در مناطق گوناگون این استان اجرا می شوند، انواع غذاها و خوراکی هایی كه یكی از شهرت های اساسی منطقه به شمار می آیند و هم چنین آداب حاكم بر مراسم های مختلف مذهبی و خصوصی از جمله مهم ترین جاذبه های اجتماعی اردبیل به شمار می آیند که در کنار دیگر جاذبه های این منطقه تصویر زیبایی در ذهن گردشگران به جای می گذاردند.

...

از نظر قومیت بطوریکه قبلاً نیز اشاره گردیده 78 درصد بافت جمعیت شهرستان شیعی مذهب و 22 درصد آن از اهل تسنن می باشد.مردمان اهل تسنن در مرکز شهرستان و نیز 11 روستای تابعه بخشهای عنبران و ویلکیج سکونت داشته که بخش عنبران از اکثریت از اکثریت مطلق سنی نشین برخوردار است.

زبان مردم شهرستان ترکی آذری و طالشی می باشد،طالش زبانها بیشتر در بخش عنبران و مناطق مرزی و تعدادی نیز در بخش ویلکیج سکونت دارند.مناطق معروف به پیله رود هم لهجه خاصی متمایز از لهجه شهرستان دارند.      

آداب و رسوم مردم اردبیل در ماه رمضان

خبرگزاری آریا : رمضان ، ماه قرآن است ، ماهی که در یکی از شب های آن   قرآن بر افتخار آفرینش حضرت محمد (ص) نازل شده است . این حرفها و جملات را بارها شنیده ایم . همه ما از دوران کودکی تا کنون ، هر سال به مدت یک ماه شاهد تلاوت قرآن در خانه هایمان بوده ایم . زمانی که پدر خسته از کار روزانه و با زبان روزه ، قرآن را بر می داشت و ساعاتی مانده به افطار ، با خواندن  آیات قرآن ، روح خسته خود را با کلام الهی نوازش می داد هر کدام از ما کودکان ، ذوق و شوق بزرگ شدن را داشتیم تا در ضیافت الهی ، ما نیز همچون پدران و مادرانمان شرکت کنیم .آن روزها جزو ماندگارترین خاطرات ایام زندگی مان است . خاطراتی که با عطر و بوی فرینی و مربای گل در هم آمیخته است .