مقاله نیما یوشیج مقاله نیما یوشیج

دسته : زبان و ادبیات فارسی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 113 KB

تعداد صفحات : 16

بازدیدها : 192

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

مقاله نیما یوشیج

مقاله نیما یوشیج

مقاله نیما یوشیج

قسمتهایی از متن:

شاعری كه از خودش آغاز می شود

نیما یوشیج از تولد

علی اسفندیاری " نیما یوشیج " روز 21 آبان 1274 شمسی در دهكده دور افتاده (( یوش)) مازندران به دنیا آمد . كه در خردسالی علی نوری خوانده می شد ، فرزند ابراهیم نوری . نیما نسبت خود را چنین بیان كرده : (( علی بن ابراهیم بن علی بن محمد رضا بن محمد هاشم بن محمد رضا )) . نسبت این خاندان به سلسله بادوسپانیان می رسد و نیما نام خود را از نیماور ، یكی از این بادوسپانیان گرفته است

او بعدها از سراسر دوران كودكی ، به گفته خودش ، (( جز زد و خوردهای وحشیانه و چیزهای مربوط به زندگی كوچ نشینی و تفریحات ساده در آرامش یكنواخت و كور و بی خبر از همه جا ، چیزی به خاطر نداشت )) .

هنگام تولد نیما 2 سال از سلطنت مظفرالدین شاه می گذشت و هشت سال پس از تولد او این شاه درگذشت . در یازده سالگی اوست كه به دنبال نهضت مشروطه دلاوران تبریز و رشت و بختیاری به یاری علماء تهران بر علیه استبداد محمد علی شاه قیام می كنند و قشون مشروطه خواهان وارد تهران میشود .

نیما خواندن و نوشتن را در زادگاه خود نزد آخوند ده آموخت . دوازده سال داشت كه با خانواده اش به تهران آمد و پس از گذراندن دوران دبیرستان برای فراگرفتن زبان فرانسه به مدرسه ((سن لوپی)) رفت . در مدرسه خوب كار نمی كرد و تنها نمرات نقاشی و ورزش به دادش می رسید . سال های اول زندگی مدرسه اش به زد و خورد با بچه ها گذشت . اما بعدها مراقبت و تشویق یك معلم خوشرفتار ((نظام وفا)) شاعر بنام ، او را به خط شعر گفتن انداخت . در ابتدا به سبك معمول قدیم و مخصوصا ً به سبك خراسانی شعر می ساخت . اما آشنایی به زبان فرانسه و ادبیات آن زبان راه تازه ای در پیش چشم او گذاشت . ثمره كاوشهای وی در این راه بعد از جدایی از مدرسه و گذراندن دوران دلدادگی ، بدانجا انجامید كه ممكن است در منظومه افسانه او دیده شود ، كه افسانه را به نظام وفا تقدیم كرده است . ...

...

نیما از نگاه بزرگان

جلال آل احمد :

مشكل دیگر نیما در زبان اوست ، و در پیچیدگی های ذهنی او كه خواننده راحت طلب را سر درگم میكند . خودش یكجا نوشته است (( بعضی از اشعار مخصوص تر به خود من ، برای كسانی كه حواس جمع در عالم شاعری ندارند مبهم است )) و باید افزود : حتی برای آنها كه حواس جمع دارند گاهی چنین است . اما از اینها گذشته آنچه واقعیت دارد این است كه اشعار نیما زیاد خوانده می شود ، و آنچه واقعی تر است اینكه با خواندن و چاپ كردن آنها نیما تظاهر به تجدد می كنند .

مهدی اخوان ثالث :

نیما به این اعتبار كه شعرش در قلمرو شعر ناب و بری از آمیختگی ( به زهد و فلسفه و خطابه و وعظ ) و آلودگی ( به مدح) است و سرشار از عصمت و صفای روستایی ، به بابا طاهر می ماند ، مخصوصاً حساسیت و سوز سخنش . و به این اعتبار كه در كنه اعراض تصاویر و تماثیل و واقعیات عینی ، جوهر شعرش متكی به قائمه فكری و عمق دردهای بشری است و جهان بینی دارد به خیام می ماند . البته نه با قاطعیت و صراحت خیام كه از لطایف هنر اوست ، بلكه با ابهامی غالباً معتدل . و این ابهام زاییده همان تمثیلی و عینی اوست .

محمد حسین شهریار :

نیما ، موقعی كه بنده تنها غزل سرا بودم و رسیده بودم به حافظ و در حافظ مستغرق بودم ، به من رسید . ....

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

مقاله انواع نقد و نقد ادبی و پیشینه آن

منهّیات در مثنوی معنوی (دفتر اول، دوم، سوم)

مهارت های زندگی در مثنوی معنوی مولوی

نکات دستوری 50 غزل از دیوان حافظ

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام